środa, 29 września 2010

Rozwój środków transportu

Rewolucję w turystyce zapoczątkowało pojawienie się pod koniec XIX wieku kolei i jej rozpowszechnienie. Sprawiło to, że podróże mogli docenić także zwykli ludzie, przestały być domeną wyłącznie arystokratów i elit społecznych. Podróż koleją była znacznie tańsza i krótsza niż ta odbywana drogą morską. Organizacja podróży koleją nie była tak kłopotliwa i czasochłonna jak podróże statkiem. Wraz z wyższym uprzemysłowieniem społeczeństw skróceniu uległ także czas pracy, poza tym ludzie zyskiwali większą świadomość, przestało wystarczać znane od dzieciństwa otoczenie. Dlatego też turystyka stała się zjawiskiem na masową skalę. Wówczas ludzi częściej zaczęli wyjeżdżać na wakacje, urlopy, wczasy, bądź (w zależności od stopnia zamożności) na tanie wycieczki.
W latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku wyruszył w podróż najsłynniejszy pociąg w historii, czyli Orient Express łączący Paryż z tureckim Konstantynopolem. Jednak na podróż tym pociągiem nadal mogli pozwolić sobie tylko arystokraci lub ludzie o bardzo wysokich dochodach, gdyż kilkudziesięciogodzinna podróż oferowała wiele luksusów i udogodnień, np. wyrafinowaną kuchnię. Taka podróż miała walory krajoznawcze – trasa tego pociągu łączącego wschód kontynentu z zachodem obejmowała wszystkie europejskie stolice.
Kolej niezbyt szybko, ale jednak zyskała konkurencję w postaci samochodów, które wkrótce rozprzestrzeniły się po świecie, a z czasem wynaleziono samolot. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej zaczęto wprowadzać w życie ideę lotów pasażerskich. Wtedy podróżowanie na dobre zakorzeniło się w ludzkiej świadomości.

Brak komentarzy: