piątek, 23 stycznia 2009

Austria – Linz jako Europejska Stolica Kultury

Miasto w północnej części Austrii, stolica kraju związkowego Górna Austria, położona nad Dunajem. Ważne centrum przemysłowe i kulturalne, port na Dunaju. Początki miasta wiążą się z założeniem na tym obszarze w II wieku rzymskiej warowni o nazwie Lentia.

Niepowtarzalny rodzaj harmonijnego współistnienia sztuki, przemysłu i przyrody, połączone jeszcze z austriacką gościnnością nadaje miastu dynamiczny charakter. Rok 2009 będzie dla Linz wyjątkowy: miasto przejmuje rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
Linz jest całoroczną sceną. Muzyka, teatr, film i sztuka – od najstarszych klasyków po Media Art - Linz jest miastem otwartym, innowacyjnym i wszechstronnym.

W zabytkowej części miasta dominuje barokowa architektura, jednak najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Marcina, budowla z epoki Karolingów (VIII-IX w.). Barokowy kościół św. Ignacego powstał w latach 1669-1678, świątynia Karmelitanek pochodzi z początku XVIII w., podobnie jak pałace opacki i Mannstorffów. Na obszernym XIII-wiecznym rynku znajduje się charakterystyczna dla miast dawnej monarchii Habsburgów Kolumna Trójcy Świętej z 1723 r. XV-wieczny zamek pełni obecnie funkcje muzeum.

Obok stałych pozycji w kalendarzu, takich jak Festiwal Crossing Europe na wiosnę, Pflasterspektakel czyli Festiwal Artystów Ulicznych w lipcu, Festiwal Ars Electronica we wrześniu i wielu innych pozycji, w roku 2009 w Linz będą miały miejsce liczne dodatkowe imprezy kulturalne.
Wystawa Best of Austria od 2 stycznia do 10 maja 2009 pokazuje najcenniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach austriackich muzeów. Od 2 marca do 30 czerwca 2009 w Landesgalerie Linz są zaprezentowane dzieła francuskiego malarza Henri de Toulouse-Lautrec.

Wystawę inauguracyjną pt. Das grüne Band Europas – Zieloną wstęga Europy - w nowym, południowym trakcie Muzeum Zamkowego będzie można oglądać od 2 lipca 2009 do 8 stycznia 2010 roku. Dotyczy ona powstawania granicy między Europą wschodnią i zachodnią.

Po zakończeniu podróży na wschodzie i zachodzie Europy Hubert von Goisern zawita do Linz w dniach od 3 do 5 lipca 2009. Wielki Europejski Festiwal Linz zakończy europejskie tournee artysty gromadząc w Linz rzeszę artystów z całego kontynentu.
W roku 2009 następcą projektów wystawowych pt. Schaurausch z roku 2007 oraz Tiefenrausch z roku 2008 będzie Höhenrausch, stanowiący ukoronowanie trylogii. Od 28 maja do 13 września dom kultury OK Offenes Kulturhaus Oberösterreich opuści pewne podłoże i poszybuje w górę, na dachy miasta. Będzie to kolejne miejsce akcji i zwiedzania, po wystawach i podziemiach wykorzystanych jako przestrzeń artystyczna w poprzednich edycjach trylogii.

W ramach projektu Linz09 nazwanego 80+1 w dniach od 18 czerwca do 6 września 2009 Ars Electronica Center i voestalpine AG wyślą Europejską Stolicę Kultury w wirtualną podróż dookoła świata. W 80 dni uczestnicy odwiedzą 20 miejsc ilustrujących wyobrażenie o przyszłości przetworzonej, zmyślonej lub zatrzymanej i zniszczonej. Wydarzeniem wieńczącym projekt oraz Festiwal Ars Electronica 2009 będzie globalna konferencja on-line zaplanowana na 81. dzień.

Wiele ciekawych miejsc czeka na odkrycie. Naddunajską metropolię najlepiej poznawać spacerując. Rynek imponujący wielkością, na którym przyjemnie posiedzieć latem w kawiarnianym ogródku, a zimą obejrzeć świąteczny jarmark. Koniecznie trzeba zobaczyć Pöstlingberg, miejscową górę z kościołem pielgrzymkowym, kolejką w grocie oraz pięknym widokiem na miasto. Warto udać się na ulicę Landstraße i boczne uliczki z pięknymi wystawami, trzema miejskimi centrami handlowymi, butikami firmowymi największych światowych marek oraz mniejszymi sklepami, zachęcającymi do smakowania i szperania. Potem najlepiej wpaść do małego bistro, restauracji lub kawiarni, aby rozkoszować się rozmaitościami kulinarnymi. Na przykład kawałkiem tortu Linz. Ten rozkoszny deser zachwyca już od 300 lat.

Wyszukaj i zarezerwuj najtańsze dostępne połączenia lotnicze do miast w Austrii na stronie www.lotnicze-bilety.pl, lub połączenia autokarowe na stronie www.BiletyAutokarowe.pl.

Brak komentarzy: