poniedziałek, 5 stycznia 2009

Paryż - rejs po Sekwanie

Paryż jest jedną z niewielu stolic, które można zwiedzić, płynąc rzeką. Podczas godzinnego rejsu statek zawija do wielu ciekawych zakątków, z których zupełnie inaczej widać paryskie zabytki i mosty.
Rejs rozpoczyna się na Ile de la Cite, przy square du Vert-Galant poniżej Pont Neuf. Najpierw statek kieruje się na zachód, przepływając pod Pont des Arts (pierwszy w Paryżu most z kutego żelaza skonstruowany w 1804 r., i odbudowany w 1986r.), na którym od czasu do czasu artyści wystawiają swoje rzeźby.
Na wysokości Luwru łódź mija Port du Carrousel – most, którego budowę rozpoczęto w momencie wybuchu I wojny światowej i potajemnie kontynuowano.
Za Pont Royal, którego pomysłodawcą był Ludwik XIV, wyłania się Muzeum d'Orsay, najcenniejsza w mieście kolekcja sztuki impresjonistycznej, eksponowana w spektakularnych wnętrzach dawnego dworca kolejowego.
Dwa mosty dalej brzegi Sekwany spina Pont de la Concorde. Po jednej stronie widać rozległe place de la Concorde, na którym kiedyś stała gilotyna, jeden z najświetniejszych przykładów XVIII wiecznych projektów urbanistycznych. Po drugiej stronie rzeki wznosi się XVIII wieczny neoklasyczny Palais Bourbon, od 1830 r. pełniący funkcję siedziby Zgromadzenia Narodowego.
Po pewnym czasie statek dopływa do najbardziej dekoracyjnego mostu Paryża – Pont Alexandre III - zbudowanego dla uczczenia sojuszu Francji z Rosja.
Dojazdu do Pont Alexandre III strzegą Grand i Petit Palais, perły architektury, pozostające w wyraźnym kontraście ze znacznie surowszym kompleksem Les Invalides.
Następnie statek zbliża się do posągu żołnierza na głównym molo Pont de l'Alma.
Zanim łódź pokona następne zakole Sekwany, warto przygotować aparat fotograficzny, gdyż
wyłaniająca się zza niego wieża Eiffla to widok wart upamiętnienia. Fantastyczne widoki rozciągają się również na Pola Marsowe i usiane fontannami Jardins du Trocadero wzdłuż Prawego Brzegu-kolejne wielkie dzieło francuskich planistów.
W tym miejscu statek skręca i kieruje się na wschód, w drogę powrotną na Ile de la Cite.
Warto zwrócić uwagę na liczne łodzie i barki cumujące wzdłuż nabrzeża, niektóre zamienione w bary i restauracje, inne wykorzystywane jako pensjonaty na wodzie.
Dotarłszy do wysp, statek mija kilka mostów, w tym Petit Pont, po czym podpływa pod widoczną katedrę Notre-Dame, jeden z kluczowych obiektów na trasie.
Dalej łódź opływa spokojną Ile St-Louis z wierzbami zawieszonymi ku wodzie. Patrząc na eleganckie rezydencje na nabrzeżach, trudno uwierzyć, że wyspa ta była kiedyś bagnistym nieużytkiem.
Do macierzystego portu powraca się wzdłuż północnego brzegu Ile de la Cite, zdominowanego przez masywną fasadę Hotel Dieu, najstarszego szpitala w mieście. Nie sposób nie zauważyć ogromnego Palais de Justice, który zajmuje prawie całą zachodnią część wyspy. Jedną zachowaną w całości pozostałością dawnych zabudowań jest wspaniała Sainte-Chapelle. Łódź mija również pierwszy z paryskich miejskich zegarów oraz średniowieczną zwieńczoną wieżyczkami Conciergerie, dawny królewski pałac i więzienie, w którym dwa ostatnie miesiące życia spędziła Maria Antonina.
Ostatnim mostem na trasie jest majestatyczny XVII-wieczny Pont Neuf, wbrew nazwie najstarszy w mieście.
Rejs kończy się przy square du Vert-Galant tuż za Pont Neuf, w tym samym miejscu w którym się zaczął. Ciekawy pomysł na wycieczki po Paryżu.
Zapraszamy na stronę www.centraltravel.pl.

Brak komentarzy: