piątek, 16 stycznia 2009

Francuskie gotyckie miasto Rouen

Rouen, stolica Normandii, miasto o 100 dzwonnicach. Tu każda pora dnia posiada swoją własną paletę barw, która odkrywa co chwilę inne oblicze miasta. Seria obrazów katedry w Rouen dzieła Claude’a Moneta świetnie to oddaje: koronki z kamienia igrają ze słońcem, witraże ożywają pod wpływem światła… Rouen to kolebka impresjonizmu.

Stolica Normandii dzięki wspaniałej starówce jest jednym z najpiękniejszych miast w kraju. Mimo zniszczeń w czasie ostatniej wojny, w Rouen przetrwały setki starych domów z muru pruskiego.
W wielu mieszczą się urocze restauracje i kawiarnie, małe galerie, sklepiki z lokalnymi wyrobami, ponad którymi górują koronkowe wieże gotyckich kościołów.

Początkowo istniał tu gród galijski, a po podboju rzymskim założono miasto Rotomagnus, które w 260 r. stało się siedzibą biskupa, a następnie arcybiskupa. W IX w. dwa razy złupione i spalone przez Normanów, po 911 r. zostało ich stolicą. Szybko zyskało rangę ważnego portu rzecznego oraz ośrodka handlu z Anglią i miastami hanzeatyckimi. Potęga ekonomiczna średniowiecznego Rouen opierała się na monopolu eksportu wina z Szampanii i Burgundii.

Około 1170 r. miasto otrzymało samorząd, ale po powstaniu pospólstwa w 1382 r. jego kompetencje bardzo ograniczono.

W czasie wojny stuletniej w pierwszej połowie XV w. przez kilkadziesiąt lat pozostawało w rękach Anglików i to za ich sprawą w 1431 r. spalono tutaj na stosie Joannę d’Arc. Od drugiej połowy XV w. nastąpił ponowny rozkwit Rouen, związany z handlem kolonialnym i wyrobem fajansów. W tym czasie funkcjonował w nim sąd, przekształcony w 1515 r. przez Franciszka I w parlament regionalny. W XVI i XVII w. pozostało ośrodkiem hugenotów. W XVII w. Rouen było drugim co do wielkości miastem francuskim, ważnym ośrodkiem sukiennictwa, porcelany i drukarstwa. Podczas rewolucji stało się centrum rojalistów. II wojna światowa przyniosła znaczne zniszczenia, związane z bombardowaniem mostów na Sekwanie i instalacji portowych.
Rouen leży nad dolną Sekwaną. Do dziś miasto ma duże znaczenie dla żeglugi. Wielki port morsko-rzeczny, położony na szkrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Przemysł metalowy, petrochemiczny, chemiczny, papierniczy, włókienniczy, stoczniowy i spożywczy,
a uniwersytet, założony w 1964 r., przyciąga wielu studentów z prowincji.

Do ważniejszych zabytków tego miasta należą:
- gotycka Katedra Notre Dame z witrażami, uwieczniona w serii obrazów Claude'a Moneta
- kościoły, min.: St. Quen, St. Maclou i St. Vincent, St. Medelaine
- Wieża Joanny d'Arc, beffroi
- Pałac Sprawiedliwości
- Ratusz
- Pałace i domy z XV-XVIII wieku

Przedstawiamy Państwu linie autokarowe do Francji. Zapraszamy na stronę www.BiletyAutokarowe.pl.

Brak komentarzy: